Ev dekorasyonunun son hamlesi olan halı seçimi, tamamlayıcı bir etkiye sahip olduğundan en zor parçalardan biridir. Tarz, doku, malzeme, desen ve son olarak renk tercihlerini göz önünde bulundurarak halı seçmeniz gerekiyor. Peki, evinizin hangi odası için nasıl bir halı tercih etmelisiniz?

Yatak odası 

Yatak odası, kendinize ayırdığınız bir alan olduğundan üzerinde çok fazla düşünmenize gerek yok. İstediğiniz doku ve renkte halı tercih edebilirsiniz. Ancak bir önerimiz tabii ki var; yatak odanızda  yumuşak ve sıcak bir halı tercih edebilirsiniz. 

Salon

Salon, evinizde misafirlerinizin ve sizin sürekli vakit geçirdiği bir yerdir. Bu yüzden mutlaka tercih edeceğiniz halının aşınma ve yıpranmalara karşı dayanıklı olması gerekiyor. Hassas olmayan, koyu renk ve sert dokulu desenleri seçmelisiniz. 

Mutfak

Mutfak da salon gibi yoğun kullanıma açık bir alandır. Özellikle yemek pişirme esnasında oluşacak lekeler göz önünde bulundurulduğunda, mutfağınız için seçeceğiniz halının sık sık bakım ihtiyacı doğuracağını baştan kabullenmek gerekir. Bu nedenle kolay temizlenebilir ve lekeleri kamufle eden dayanıklı tercihler yapılmalıdır.

Banyo

Banyolarda hijyenik sebeplerden ötürü genellikle tercih edilmese de kolay kirlenme ve ıslanma riskine rağmen yumuşacık bir halının verdiği hisse alışanlar mutlaka halı kullanmayı ihmal etmezler. Bu bakımdan tıpkı mutfak gibi banyoda da kolay yıkanabilir bir halı seçmeniz gerekebilir.

Daha Fazla Yazı Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Erkeklerin Kadınlarda Çekici Bulduğu Tuhaf Davranışlar

Çoğu erkek, kadınlarda çekici bulduğu tuhaf şeyleri karşı tarafa söylemezler. Ancak biz si…