Güzelliğiyle tüm bakışları üzerinde toplayan kadınlar, fiziksel özellikleri kadar bildikleri makyaj tüyolarıyla da büyük avantaj sağlıyor. Bu tüyolar hakkında merak ettiklerimizi Makyaj Sanatçısı Gonca Çakmak ve Derya Arslan’dan öğrendik…

* Günlük hayatta Türk kadınlarının makyaj anlamında yaptığı en büyük 5 yanlış hangileri?

– Aydınlatıcıyı aşırı kullanmak ve dudak çevresini fazla beyazlatmak; rujla uymayan dudak kalemi kullanmak; allığı düz bir hat veya belli bir daire şeklinde sürmek; göz farını geçişsiz kullanmak ve göz tipine uymayan eyeliner çekmek.

–Yüz şeklinizden yola çıkın

 *Yüz şekline göre makyaj tüyosu vermeniz gerekse ne söylersiniz?

– Oval yüz hatlarına sahipseniz, yüzünüzü yuvarlak gösterecek bir makyaj yapmalısınız.

Bu sırada göz makyajınız ve ruj seçiminiz de yüzünüzdeki dengeyi bozmayacak şekilde olmalı.

– Köşeli yüz şekline sahipseniz, yüzün orta kısmına doğru daha yoğun, dışa doğru daha hafif fondöten kullanmalısınız.

– Yuvarlak yüz şekline sahipseniz, çene ve elmacık kemiklerini belirgin hale getirmelisiniz. Gizlemek istediğiniz bölgelere koyu renk fondöten uygulamalısınız. Allığı elmacık kemiğinden gözün dış ucuna doğru, yanak çukurunda üçgen şekli oluşacak şekilde sürmelisiniz.

 

– Üçgen yüz şekline sahipseniz, çene bölgeniz dar olup alın bölgeniz geniş olduğundan, fondötenle alın bölgenizi gölgeleyerek dar görünmesini sağlamalısınız.

– Uzun yüz hatlarına sahipseniz, yüzünüzün daha oval ve kısa görünmesi için fondöteninizden 1-2 ton koyu pudra yardımıyla istediğiniz görünümü yakalayabilirsiniz. Alın ve çenenizi mutlaka gölgelendirmelisiniz.

– Kalp şeklinde yüz hatlarına sahipseniz elmacık kemikleriniz zaten ön planda olduğundan çenenizi daha açık tonda, allığınızı da hafif tutmalısınız.

 

Daha Fazla Yazı Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Açık Tenli Kadınlar İçin Güzellik Teknikleri

Açık tenli bir kadınsanız ve makyaj yapmakta zorlanıyorsanız, verdiğimiz makyaj teknikleri…