Kışın Susuz Kaldığınızı Gösteren 3 İşaret

Yaz mevsimine göre kışın su tüketmekte oldukça zorlanırız. Çünkü sıcak havalarda egzersiz yaparak ve gezerek yeterince terliyoruz ve bu noktada çok daha fazla su içmemiz gerekiyor. Kış mevsiminde ise vücut ısımızı çay ve kahve gibi içecekler ile arttırıyoruz. Peki tüm bunlara rağmen vücudumuz neden susuz kalıyor? İşte kışın susuz kaldığınızı gösteren 3 işaret…

Soğuk havalarda vücudun “susuzluk tepkisi” yaklaşık yüzde 40 oranında azalır. Yani, vücudunuz sıvıya ihtiyacınızın olduğunu size hatırlatmaz ve ısınızı arttırmakla meşgul olur. Peki, kışın susuz kaldığınızı gösteren işaretler nelerdir?

Ellerinizin ve ayaklarınızın üşümesi

Vücudunuz iç sıvılarınızı dengelemeye odaklanmak yerine, kan akışınızı bozmaya odaklanır. Bu durum soğuk havalarda ellerinizin ve ayaklarınızın üşümesine neden olur. Sonuç olarak susuzluk sınırında olsanız bile, susamış hissetmeyebilirsiniz.

Çok fazla idrara çıkıyorsanız

Birçok kişi soğuk havaların, sık idrara çıkmasına neden olduğunu düşünür. Fakat bu bilgi yanlıştır. Bu durum vücudunuzun susuz kaldığını göstermektedir. Böbrekleriniz sizi tuvalete her zamankinden daha fazla çıkararak vücudunuzu fazla sıvıdan arındırır ve vücudunuz susuz kalır.

Soğuk havalarda nefesinizi duman halinde görüyorsanız

Soğuk havalarda kendi nefesinizi görmeniz, vücudunuzun su buharı şeklinde su kaybettiği anlama gelir. Sıcaklık ne kadar düşük olursa ve ne kadar kuvvetli hareket ederseniz, her nefeste o kadar fazla sıvı kaybedersiniz.

Kış dehidrasyonunu önlemek için yapmanız gerekenler:

Daha fazla su için

Kış aylarında, yaz aylarına göre daha fazla su içmelisiniz. Eğer egzersiz yapmıyorsanız, en az 10 bardaktan fazla su içmeniz gerekiyor.

Su bazlı yiyecekler tüketin

Karpuz, elma, üzüm, çilek, salatalık, kabak ve kereviz gibi meyve ve sebzeleri tüketmeye özen gösterin. Bu besinlerin içerisinde yüksek miktarda su ve tonlarca vitamin, mineral bulunur.

Çorba tüketin

Kışın çorba ve et suyu gibi besinler tüketmek su ihtiyacınızı karşılar. Bu noktada kendi yaptığınız çorbalar çok önemlidir çünkü hazır konserve çorbaların sodyum oranı yüksektir. 

Nemlendirici kullanın

Kış aylarında nemlendirici kullanmak kış dehidrasyonunu önler. Özellikle ellerde ve dudaklarda kullandığınız nemlendiriciler kuru ve çatlamış cildi önler. Kullandığınız nemlendiriciler vücut tarafından içeri çekilerek susuz kalmanızı engeller.

Daha Fazla Yazı Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Saçınızı Evde Boyamadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey

Saçınızı ne zamandır boyamak istiyor ama buna cesaret edemiyor musunuz? Ya da uzun zamandı…