Kış aylarında cilt kuruluğuna daha çok rastlanıyor. Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Coşkun Acay, kış mevsiminde cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

En sık karşılaşılan sorunlardan birisi olan cilt kuruluğuna özellikle kış aylarında daha çok rastlanıyor. Çevresel nem oranının azalması, güneşte uzun süre kalma, sık banyo yapma, uzun süreli su teması ve soğuk hava ciltte nem kaybına neden olarak kuruluk sorununa sebep oluyor. Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Coşkun Acay, kış mevsiminde cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.


Yaş ilerledikçe derinin su tutma kapasitesi azaldığından, kuruluk yakınması sıklaşır.


Kuruluğun en sık kol ve bacaklarda görülmekle beraber vücudun her yerinde oluşabildiğini söyleyen Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Coşkun Acay, “Kış aylarında şiddetin artması sıklıkla kuruluğa eşlik eden başka problemleri de beraberinde getirir. Aşırı kuruluk; deri yoluyla bulaşan enfeksiyonların ve egzama oluşumuna neden olabilir” dedi.

Dr. Acay, kış mevsiminde kuruluğu önlemek için kış ayları yaklaşırken temel cilt bakımında dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:


*Sıcak su cilt kuruluğunu arttıran en önemli faktörlerden biridir. Çok sıcak su ile yıkanmayın.

*Yıkanırken kurutmayan sabunlar, yağ içeren şampuanlar kullanın. Güneşe çıkmadan önce güneş koruyucu krem kullanın.

*Her banyo sonrası özellikle vücudunuza nemlendirici krem uygulayın. Yaşadığınız ortamlarda nem oranını arttıracak önlemler alın.

*Bol su için.


*Biotin, çinko, folik asit, omega -3 yağ asitlerinden zengin beslenin.
Daha Fazla Yazı Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Erkeklerin Kadınlarda Çekici Bulduğu Tuhaf Davranışlar

Çoğu erkek, kadınlarda çekici bulduğu tuhaf şeyleri karşı tarafa söylemezler. Ancak biz si…