Sonunda istediğiniz pozisyonda bir iş buldunuz ve ilk görüşme için davet edildiniz, fakat ne giyinmeniz gerektiğini bilmiyorsunuz. Bu en kritik günde size yardımcı olacak ipuçlarını paylaştık.

İlk iş görüşmesinde kıyafetinize verdiğiniz önem işverene de güven aşılar ve ona size vereceği görevi ne kadar iyi yapabileceğiniz hakkında fikir verir. Bu nokta dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. İş görüşmesine giderken iş başvurusunda bulunduğunuz şirketi iyi araştırmanız gerekiyor. Oradaki kıyafet kurallarını ne kadar iyi bilirseniz, bu sizin için artı bir avantaja dönüşecektir. Kılık-kıyafet, saç gibi faktörler işveren için büyük önem taşımaktadır. Her kuruluşa göre giyinme konusu farklılık gösterebilir. Şimdi bu en kritik günde size yardımcı olacak örnek stilleri inceleyelim. 

Etek/ceket ya da pantolon/ceket tercih etmeniz şık bir görünüm elde etmenizi sağlar. Pantolon ve ceketin içine dar kesim bir gömlek ya da trikolar ya da kazaklar tercih edebilirsiniz.

Eğer mevsimine göre giyinmeyi ve daha ciddi bir görünümü seviyorsanız, balıkçı yaka kazaklardan vazgeçmeyin. 

Şık bir elbisenin üzerine ceket veya kaban atabilir, topuklu ayakkabılarınız ile stilinizi tamamlayabilirsiniz. 

Mülakata giderken saç ve makyajınızı abartıdan uzak sade ve doğal yapmalısınız. Saçınız temiz ve düzgün olsun yeter. Aşırıya kaçmamalısınız. Örneğin saçınızı çok kabartmadan modeller yapmalısınız. Makyajınızda da makyaj yapma ile yapmama arasında bir görüntünüz olmalı, açık ve hafif renkler tercih etmelisiniz.

İlk olarak sade, abartıya kaçmayacak, taşı olmayan ayakkabılar tercih etmelisiniz. Ayakkabı tercih ederken genellikle giydiğiniz kıyafet tonlarında, topuklu ayakkabılar tercih etmelisiniz. Eğer daha zayıf görünmek istiyorsanız, sivri burunlu ayakkabılar tercih etmelisiniz. 

Kaynak: Gülşah KARAMAN

Daha Fazla Yazı Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Kıyafetlerinizin Ömrünü Uzatmanın Püf Noktaları

Satın aldığımız birçok kıyafet kısa bir zaman sonra kalitesini, rengini ve dayanıklılığını…