Cildinize Göre Bakım Ürünleri

Değişken hava şartları olan şehirlerde yaşam her yönde kendimize daha da dikkat etmemiz gerektiğinin bir uyarıcısı gibi. Hava şartları en çok cildimiz üzerinde kendini belli eder. Bu nedenle cildimize de bir tık fazla önem vermek durumundayız. Almamız gereken önlemleri de doğru şekilde tespit edebilmemiz için ilk olarak cildimizin ne tür bir cilt olduğunu ve ne tür bakımlara ihtiyacı olduğunu anlamalıyız. Sağlıklı bir cilt bakımı yapabilmeniz için öncelikle hangi tip cilde sahip olduğunuzu bilmeniz gerekmektedir. Bunu da kendi cilt tipinizle aşağıdakileri kıyaslayarak çok kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Eğer;

Cildinizde pul pul dökülme meydana geliyorsa; Cildiniz kuru.

Cilt üzerinde büyük gözenekleriniz varsa, cildiniz parlak ve yağlıysa cilt tipiniz yağlı

Yüzünüzde sadece alın, burun ve çene bölgeniz yağlı, yanak bölgesi kuru ise cilt tipiniz karmadır.

Bütün bunların dışında bakım ürünleri ve makyaj malzemeleri kullandıktan sonra yüzünüzde yanma, kaşıntı gibi etkiler gözlemliyorsanız cilt tipiniz hassastır.

Cilt bakımı yapmak için ilk adımımızı bu maddeler sayesinde gerçekleştirmiş oluyoruz. Kendi cilt tipinizi belirledikten sonra yapmanız gereken diğer adım ise cildinizi temizlemektir.

Cilt Bakımı ve Yüz Temizleme

Cilt bakımı adımımızın ilk basamağında eğer normal bir cilt yapısına sahipseniz özellikle bitkisel olmak kaydıyla araştırdığınız bir temizleme ürünü kullanın. Uygulama sonrası bol ılık suyla yıkadıktan sonra iyice kurulayın. Eğer kullandığınız ürün sonrasında cildinizde yağlanma ve kuruma gibi etkiler oluyorsa ürününüzü değiştirin. Kuru cilt yapısına sahip olan kişiler alkolsüz ve kokusuz temizleyici ürünü alarak kullanmalıdır. Sabun cildin daha çok kurumasını sağlayacağı için kuru cilde sahip kişiler cilt bakımı için sabun kullanmamalıdır! Sıcak su kullanmamaya da dikkat ederek ılık suyla uygulama sonrası cildinizi yıkayın. Eğer pul pul cildiniz dökülüyorsa haftada 1 kere peeling yaparak ölü hücrelerden kurtulup canlı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Cilt bakımı için yağlı bir cilde sahip olanlar ise yüzlerini yıkamak için jel halinde köpüren temizlik ürünüyle bakım yapmalı sonrasında ise bol su ile yıkamalısınız. Bakım ürünlerinizin alkol, asit, sabun veya parfüm içerikli olmaması sizin için daha iyi olacaktır. Bunların yerine papatya, yeşil çay gibi maddeleri içeren ürünleri tercih edebilirsiniz.

Cilt Bakımında Nemlendiricinin Önemi

Cilt bakımı için yüzünüzü belirttiğim şekilde temizledikten sonra yapmanız gereken düzenli olarak nemlendirici kullanmaktır. Hangi cilt tipine sahipseniz tercihleriniz doğrultusunda bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Yağlı cilde sahip olanlar belki kullanmak istemeyebilir ancak yağlı ciltlerin dahi nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Nemlendiricinizin eğer yüzünüzde daha etkili olmasını istiyorsanız ılık su ile yıkadıktan sonra sürmenizi öneririm

Cilt bakımı için tercih edeceğiniz nemlendiricinin su bazlı ve siyah nokta oluşturmayan özellikte olmasına dikkat edin. Ayrıca yağlı cilde sahip olanlar yağsız ve hafif nemlendiricileri tercih edebilirler. Cilt bakımı için tercih edeceğiniz nemlendirici kremlerin bazıları güneş koruyucu özelliği de içermektedir. Sizler, içerse de içermese de cilt bakımı için ayrı bir güneş koruyucu kremi alıp gün içerisinde düzenli olarak cildinize uygulayın. Unutmayın ki 15 dakikalık güneş ışığı bile yüzünüze zarar verebilmektedir.

Cilt bakımı konusunda temizlik oldukça önemlidir. Gün içerisinde yüz temizliği dâhil olmak üzere vücut temizliğine de çok dikkat etmelisiniz. Eğer yağlı bir cilt yapısına sahip değilseniz sık sık yüzünüzü yıkadığınızda iyice kuruduğunu görürsünüz. Bu nedenle sabah ılık suyla yüzünüzü yıkadıktan sonra ovalamadan kurulayın. Gün ortasında bir kere daha yıkamakla beraber yatmadan önce özellikle yıkamanız ve var ise makyajınızı iyice temizlemeniz cilt bakımı kapsamında çok önemlidir.

Yorgunluktan veya başka sebeplerden dolayı makyajınızı temizlemeden yatmanız yüzünüzdeki makyaj kalıntılarının akne oluşumuna sebep olacaktır. Sağlıklı bir cilt bakımı için tercih ettiğiniz bakım ürünleri, makyaj ürünleri ve temizlik oldukça önemlidir. Makyajınızı kesinlikle ertesi güne bırakmadan temizlik ürünleri ve sonrasında bol su ile temizleyin. Herhangi bir sebepten dolayı cildinizde akne oluşumu, siyah nokta oluşumu meydana geldiğinde kesinlikle sıkmamanız gerekir

Makyaj Malzemelerinizi Başkalarıyla Paylaşmayın!

Çok yakın bir zamanda haberlerde, başkasının makyaj fırçasını kullandığı için hayatını kaybeden birinin haberini duymuşsunuzdur. Oldukça önemli olan bu durum, kişisel malzemelerinizi kesinlikle başkalarıyla paylaşmamanız gerektiğini bize acı bir şekilde hatırlattı. Başkasının cildinde olan hastalığın size geçmesine sebep olabileceği için sürekli şahsınıza ait malzemelerinizi kullanmayı alışkanlık edinmelisiniz.

Eğer göz enfeksiyonu veya yüzünüzde siğil, uçuk vs. gibi herhangi bir olumsuzluk gözlemlediyseniz tekrarlamaması adına cilt bakımı için kullandığınız makyaj malzemelerinizi değiştirmelisiniz. Cilt bakımı yapmak için kullanacağınız temizleme ürünleri, nemlendirici kremler, güneş kremleri ve solaryum kremleri dışında aslında hepsinden çok daha önemli olan etkenlerde vardır. Bunlar sağlıklı beslenme ve düzenli uykudur. Fast food, sigara, alkol, asitli ve yağlı yiyecekler sağlıksız bir vücuda ve yüze sahip olmanıza neden olur. Gün içerisinde ev yapımı ve sağlıklı besinler tüketmeniz çok önemlidir. Tavuk, balık, sebzeler, meyveler, et, süt ve süt ürünleri, yumurta, tahıllı ürünler gibi besinler bolca tüketmeniz gereken besinler arasındadır.

Sağlıklı beslenme dışında cilt bakımı için yapabileceğiniz en iyi yöntemlerden birisi de düzenli bir uyku sistemine sahip olmaktır. Göz çevresindeki koyuluklar, donuk bir cilt, kalitesiz bir uykuya sahip olduğunuzu gösterir. Zinde, sağlıklı bir cilt için stresten uzak rahat bir uyku kalitesine sahip olmaya dikkat edin. Sağlıklı bir uyku güzellik sırlarının en önemlilerindendir.

Güzellik Uzmanı: Ayşegül ÇELEK

Daha Fazla Yazı Ayşegül ÇELEK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Unutkanlığı Önlemeye Yardımcı Olacak Beyin Egzersizleri

Yaş ilerledikçe beyin sağlığı da ne yazık ki gerilemeye başlar. Özellikle bellek kaybı ve …