Alerji problemi yaşayan çoğu kişi baharın gelmesiyle rahatsız edici durumlara maruz kalabiliyorlar. Mart ayıyla başlayan bu durum yaz ayına kadar sürebiliyor. Hem polen alerjisi hem de bahar alerjisi ile bilinen bu alerji türleri, insana o güzel havaları zehir edebiliyor. Bahar alerjisine iyi gelen yiyeceklerle daha hafif bir dönem geçirebilirsiniz. Ancak doktorunuza başvurmayı unutmayın. İşte bahar alerjisine iyi gelen 8 yiyecek…

Sık sık hapşırma, kaşıntı, gözlerde sulanma ve kızarma şeklinde durumlar yaşıyorsanız sizde de bahar alerjisi olabilir. Bu dönem polenlerin ortaya çıkmasıyla birlikte alerji yaşayan bünyeler daha fazla reaksiyon gösterir. Hem polen alerjisi hem de bahar alerji karıştırılmamalıdır. Unutmayın, alerjik reaksiyonlar hastalarda farklı tepkimelere neden olabilir. Eğer alerjiniz varsa bu sebze ve meyveleri tüketmeden önce mutlaka doktorunuza başvurun. Listelediğimiz bu yiyecekler bahar dönemini kolayca atlatmanıza yardımcı olabilir.

Okaliptus

Okaliptus ile alerjinizi yatıştıracak harika bir gargara hazırlayabilirsiniz. Sinüzit ve bronşit gibi konularda da oldukça etkili olan okaliptus, gargara olarak hazırlandığında alerjik hastalıklara da yardımcı olabiliyor. Yarım litre suyun içine 2 çay kaşığı iyice öğütülmüş deniz tuzu ve çok ince kıydığınız okaliptus bitkisi ekleyin ve karıştırın. Gargara olarak kullanın.

Isırgan otu

Çok fazla tercih edilmeyen ancak antibiyotik özelliğine sahip olan ısırgan otunu bahar alerjisine karşı dilerseniz yemek, dilerseniz çay şeklinde tüketebilirsiniz. Yarım demlik kaynattığınız suyun içine bir çay kaşığı kurutulmuş ısırgan otu atın ve 10 dakika boyunca demlemede bırakın.

Andız otu

Bahar alerjisine iyi gelen andız otundan çay hazırlayabilirsiniz. Sakinleştirici ve anti alerjik özelliği nedeniyle etkisi hızlıca görülebilir. Yüksek oranda tüketilmemek şartıyla andız çayını içebilirsiniz. Bu çayın yapımı oldukça basittir. 25 gram kurutulmuş andız otunu, kaynatılmış 1 litre suyun içine atın ve 10 dakika demleyin. Gün içinde farklı saatlerde içebilirsiniz.

Meyan kökü

Gribal ve alerjik enfeksiyonlarda oldukça yararlı olan meyan kökü, çayı yapıldığı takdirde size güç veren bir iksir gibi çalışacaktır. Daha rahat bir bahar geçirmeniz ve bahar alerjisini en aza indirmeniz mümkün. Rendelediğiniz meyan kökünden 1 çay kaşığı ayırın. Kaynattığınız bir kupa çayın içine atın. 8 dakika bekletin ve için.

Papatya çayı

Papatya özellikle gribe ve mide ağrılarına iyi gelen bir bitkidir. Ancak polen alerjisi konusunda da oldukça başarılıdır. Vücuttaki mikroorganizmaları güçlendirerek daha fazla bağışıklık sağlayan papatyayı çay olarak tüketebilirsiniz. Bir fincanın içine 1 ya da 2 tatlı kaşığı papatya atın ve üzerine kaynamış su ekleyin. 5 dakika demlendirip gün içerisinde içebilirsiniz.

Çilek

Bahar ve yaz bitkisi olarak tükettiğimiz çilekler aslında tam bir alerji düşmanı. İçerdiği C vitaminiyle bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve adeta alerjiye savaş açıyor.

Civanperçemi

Adet düzensizlikleri yaşan çoğu kadının tercih ettiği civanperçemi otu, alerjik reaksiyonlar için de oldukça kuvvetli bir bitkidir. Bir bardak kaynattığınız suyun içine çeyrek bardak kadar taze civanperçemi atın ve 5 dakika demleyin.

Ananas

C vitamini deposu olan ananas, içindeki enzimler ve proteinler sayesinde sindirime iyi gelir ve metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca alerjik durumlarda da oldukça etkilidir.

Daha Fazla Yazı Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Erkeklerin Kadınlarda Çekici Bulduğu Tuhaf Davranışlar

Çoğu erkek, kadınlarda çekici bulduğu tuhaf şeyleri karşı tarafa söylemezler. Ancak biz si…