29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Cumhuriyet Bayramı, TBMM’nin 29 Ekim 1923’deCumhuriyet yönetimini ilan etmesidir. Bu yüzden, 29 Ekim günü Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs’ta kutlanan bir millî bayramdır. 29 Ekim’de her yer bayraklarla süslenir, stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenerek kutlamalar yapılır.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramını neden kutluyoruz diye soracak olursak bu sorunun yanıtı elbette ki Cumhuriyetin ilanıdır. Peki neden Cumhuriyet’in ilanını bu kadar büyük bir bayram havasında kutluyoruz? Çünkü Türk milleti vermiş olduğu efsanevi Kurtuluş Savaşı sonrası kul olmaktan da kurtularak medeni bir toplum yolunda atılabilecek en büyük adımı atarak Cumhuriyeti ilan etmiştir.

29 Ekim 1923 tarihinde Ulu Önder Atatürk ve onun yoluna baş koymuş arkadaşları sayesinde mecliste yapılan bir anayasa değişikliği sayesinde yeni kurulan ülkenin rejimi, yönetim biçimi CUMHURİYET olarak belirlenmiştir. İşte yüce Atatürk’ün bizlere bırakmış olduğu bu mirası unutmamak adına her yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Yaşadığımız ülkenin kuruluş yıldönümü olması sebebi ile ve özgürce yaşamamızın teminatı olan devletimizin kuruluşunun, çökmüş ve bitmiş bir Osmanlı yerine yepyeni bir devletin doğuşunun yıldönümü olduğu için her yıl 29 Ekim Cumhuriyet bayramı olarak kutlanmaktadır.

Toplumsal dayanışma içerisinde, milli birlik içerisinde yaşamamızı sağlayan 29 Ekim 1923’te temelleri atılan Cumhuriyet olgusunun, emperyalist güçlere karşı zafer kazanabilen yegane bir millet olduğumuzu yeniden ve  yeniden hatırlayabilmek için, şehitlerimizin ruhlarını şad etmek için, İstiklal Marşımızda anlatılan savaşımızı, mücadelemizi şereflendirmiş olan Cumhuriyetimizin değerini tekrar anlamak onun değerini bilmek için her yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını büyük bir coşku ile kutlamaktayız.

Daha Fazla Yazı Haber Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlginizi Çekebilir

Barış Manço’ya Vefa

Barış Manço’nun vefatının 20’nci yılı dolayısıyla tüm okullarda çeşitli etkinl…